نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

چهارشنبه - ۷ خرداد ۱۳۹۳

«پاتوق» را مرحوم دکتر معین در فرهنگ فارسی‌اش «محل گردآمدن» معنی کرده است. از این لحاظ، اتفاقن هیچ هم بد نیست که کتاب‌فروشی‌ها پاتوق باشند! اما نکته‌ای که می‌خواهم بگویم چیز دیگری‌ست. همه‌ی ما می‌دانیم که کتاب‌خوان‌های مملکت ما هم، مثل همه‌‌جای دنیا، روز به روز آب می‌روند و تعدادشان کم‌تر می‌شود. متاسفانه، هم‌این عده‌ی معدود عادت بدی دارند که باعث شده کتاب‌فروشی‌ها با شتاب بیش‌تری به تعطیلی کشیده شوند. این عادت بد چیزی نیست جز پاتوق‌کردن کتاب‌فروشی‌ها! می‌پرسید چه‌طور؟ عرض می‌کنم.

خیلی از دوست‌داران کتاب، شاید همه‌ی‌شان، برای خودشان کتاب‌فروشی «محبوب» دارند، یعنی جایی که تمام یا اغلب کتاب‌های‌شان را از آن می‌خرند. حتا بعضی‌ها می‌گویند نصف لذت کتاب‌خریدن‌ به این است که در میان قفسه‌های کتاب‌فروشی محبوب‌شان قدم بزنند و کتاب‌های مورد علاقه‌ی‌شان را انتخاب کنند. نفس این کار هیچ هم بد نیست، اما در عمل نتیجه‌ی ناخوش‌آیندی به جا می‌گذارد.

قضیه یک حساب دو دو تا چهارتای ساده است. تعدادی از کتاب‌فروشی‌ها، به دلیل محل مناسب قرار گرفتن‌شان، فضا و دکوراسیون داخلی دل‌چسب‌شان، بزرگی‌شان، و یا به هر دلیل دیگر، اسم در می‌کنند و به کتاب‌فروشی محبوب تعداد پرشماری از دوست‌داران کتاب تبدیل می‌شوند. آن‌وقت، کتاب‌فروشی‌هایی که از این غافله عقب می‌مانند روز به روز مشتری‌های کم‌تری به خود می‌بینند. چند ماه دوام می‌آورند، اما بالاخره ورشکست می‌شوند و کاسه و کوزه را جمع می‌کنند و می‌روند داخل یک صنف نان و آب‌دارتر.

می‌دانم که خیلی‌ها دوست دارند یک کتاب‌فروشی «پاتوق» همیشه‌گی‌شان باشد. خود من هم چند تا کتاب‌فروشی را خیلی دوست دارم و تازه، هروقت از آن‌ها خرید می‌کنم، چون صاحبان‌شان از دوستان و آشنایان هستند، تخفیف‌های خیلی خوبی هم بهم می‌دهند. با این حال، همیشه سعی می‌کنم کتاب‌های‌ام را از جاهای مختلف بخرم. مثلن اگر سراغ ۳ تا کتاب می‌روم به خیابان کریم‌خان، با وجود آن‌که همه‌ی کتاب‌فروشی‌های آن‌جا هر ۳ کتاب را دارند، اولی را از چشمه می‌خرم، دومی را از هم‌سایه‌اش کتاب‌فروشی نشر رود، و کمی قدم می‌زنم و می‌روم سومی را از نشر ثالث می‌گیرم. یا وقتی برای خرید کتاب به خیابان انقلاب می‌روم، داخل پاساژها سرک می‌کشم و کتاب‌فروشی‌هایی را انتخاب می‌کنم که از خیابان اصلی دور مانده‌اند و  کاسبی‌شان کساد است.

چون‌آن‌چه همه‌ی ما کتاب‌خوان‌ها عادت «پاتوق»کردن یک کتاب‌فروشی خاص را کنار بگذاریم و از همه‌ی کتاب‌فروشی‌ها کتاب بخریم، چرخ این مغازه‌های فرهنگی خیلی به‌تر می‌چرخد و احتمال تعطیلی‌شان کم‌تر می‌شود. در حالی که پاتوق‌شدن چند کتاب‌فروشی خاص صاحبان آن‌ها را میلیاردر می‌کند و هم‌صنفی‌های‌ کوچک‌ترشان را ورشکست.

اگر می‌خواهید کتاب‌فروشی‌ها به «کباب‌فروشی» تغییر کاربری ندهند، کتاب‌های‌ مورد نیازتان را از کتاب‌فروشی‌های مختلف بخرید، نه از یک جای ثابت.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=302
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
فرهاد
شنبه - ۱۳ دی ۱۳۹۳
من ترجیح می دهم کتابفروشی هایی که از راه کتاب سود جویی می کنند بسته شوند و از همان کتابفروشی پاتوقم (توس) که انسان وارسته و فرهیخته ای است خرید کنم تا پابرجا بماند.
امکانات: Email Website

سیما
دوشنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
سلام دوست عزیز
از شما خواهش میکنم به وبلاگ من تشریف بیارید. آخرین پست رو بخونید و نظرتونو بگید . شعرای زیادی رو دعوت کردم .مطمئن باشید شما هم از اومدنتون پشیمون نمیشید. ممنون از حضورتون
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۲۰۱ صفحه
مشاهده امروز: ۶۹۰ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: