نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۲۶ شهریور ۱۳۹۱

خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان

کورت ونه‌گات/ ترجمه‌ی مصطفا رضیئی

انتشارات افراز/ چاپ دوم/ ۱۳۹۰

کورت ونه‌گات جونیور از محبوب‌ترین و پول‌سازترین نویسنده‌ها در بازار کتاب ایران است. بعد از ترجمه‌ی «سلاخ‌خانه‌ی شماره‌ی پنج» و «شب مادر» توسط «علی‌اصغر بهرامی» و استقبال چشم‌گیر بازار از این رمان‌ها، تب ونه‌گات بالا گرفت. بسیاری از رمان‌ها، داستان‌های کوتاه، و مقاله‌های او به فارسی برگردان و منتشر شدند، حتا بعضی (مثلن، «گهواره‌ی گربه» و «مردی بدون کشور») با چند ترجمه. سبک ونه‌گات با سلیقه‌ی کتاب‌خوان‌های ایرانی جور است؛ این را استقبال مدام و درازمدت مخاطبان از ترجمه‌های آثار او اثبات می‌کند. هنوز هم هر کاری که از ونه‌گات درمی‌آید، اگر به چاپ‌های مکرر نرسد، دست کم، روی دست ناشر باد نمی‌کند.

باری، یکی از جدیدترین آثاری که از ونه‌گات به فارسی ترجمه و چاپ شد کتابی‌ست به‌نام «خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان.» این کتاب، طی کم‌تر از یک سال، به چاپ دوم رسید و، مثل اغلب کارهای ونه‌گات، با استقبال مواجه شد. «خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان» نه رمان است نه داستان کوتاه. ماجرا از این قرار است: ونه‌گات برای یک رادیوی محلی در شهر نیویورک، رادیویی با نام WNYC، برنامه‌هایی نوشت که خودش آن‌ها را در ۹۰ ثانیه اجرا می‌کرد. موضوع این برنامه‌ها، مثل همه‌ی کارهای دیگر ونه‌گات، شوخ‌طبعانه و عجیب و غریب بود! ونه‌گات سفری به آن دنیا انجام می‌داد و بعد از بازگشت، گفت‌وگوی‌اش را با یکی از شخصیت‌های مشهور روایت می‌کرد.

ونه‌گات برای باورپذیرکردن این سفرها حقه‌ی بامزه‌ای سوار می‌کند! او مدعی‌ست که تجربه‌‌ی سفر به آن دنیا با نیمه‌جان‌شدن و بعد جان دوباره یافتن ممکن است، چیزی شبیه به آن‌چه انسان در سکته‌ی قلبی یا در بی‌هوشی عمل جراحی تجربه می‌کند. بنابراین، او از دکتر جونیور جک که‌وارکیان – پزشک تزریق سم در بخش اعدام زندان «هانتس‌ویل» تگزاس – می‌خواهد مرگ را برای او شبیه‌سازی کند. درواقع، او را تا آستانه‌ی مرگ ببرد و بعد، بازگرداند. این اتفاق بارها رخ می‌دهد و ونه‌گات در هر سفر به آن دنیا با خودش ارمغانی از یک مرده‌ی مشهور به‌هم‌راه می‌آورد. این مرده‌ها آدم‌هایی از زمان‌های گوناگون هستند، از دانش‌مند و ورزش‌کار گرفته تا سیاست‌مدار و نظامی و هنرمند، از هیتلر و شکسپیر گرفته تا آیزاک آسیموف و مری شلی و ...

هر تکه از روایت ونه‌گات از سفر به آن دنیا فرصتی‌ست که او با طنازی و شیطنت باورهای خودش درباره‌ی یک شخصیت را بیان کند یا باورهای عمومی درباره‌ی او را به چالش بکشد. البته طنز فقط پوسته‌ی کار است و مثل بسیاری از کارهای نویسنده، فریاد اعتراض از جای‌جای اثر طنین‌انداز است. این شوخی‌ با کاراکترهای مرده بهانه‌ای‌ست که ونه‌گات به سیاست‌ها و رفتارها و اعتقادهای ظالمانه‌ی نسل بشر بپردازد و آن‌ها را به باد انتقاد و تمسخر بگیرد. او از خلال گفت‌وگو با آدم‌های مشهور، به جنگ ویتنام، بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، نسل‌کشی بومیان تاسمانی، برده‌داری و استثمار رنگین‌پوستان، اجرای مجازات اعدام، و ... اعتراض می‌کند و رفتارهای شرم‌آور انسان‌ها در طول تاریخ را به تمسخر می‌گیرد. نگاه اومانیستی کورت ونه‌گات زیرلایه‌ و تم همه‌ی این نوشته‌هاست.

«خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان» را باید در ژانر و چارچوب خودش خواند و داوری کرد. اگر بخواهیم این اثر را با شاه‌کارهای ونه‌گات مقایسه کنیم، سرخورده می‌شویم، چون اصلن در قد و قواره‌ی رمان‌های شاخص او نیست. نقطه‌ی ضعف دیگر کتاب، البته برای ما ایرانی‌ها، این است که گاهی زیادی «امریکایی»ست، یعنی آدم‌ها و وقایعی را دست می‌اندازد که برای ما ناشناس و نامانوس‌اند و نمی‌توانیم جنبه‌های فرهنگی و انتقادی شوخی‌های ونه‌گات را، آن‌طور که باید، درک کنیم. با وجود این، «خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان،» در نوع خودش، کتاب جذاب و سرگرم‌کننده‌ای‌ست و به مذاق دوست‌داران ونه‌گات خوش خواهد نشست. این کتاب در سال ۱۹۹۹ منتشر شده و از متاخرترین کارهای نویسنده است. برای کم‌حوصله‌ترها هم «خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان» پیش‌نهاد مناسبی است، چون بسیار خوش‌خوان است و می‌شود آن را در دو ساعت خواند.  


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=231
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
مهشید
چهارشنبه - ۱۸ بهمن ۱۳۹۱
من خیلی دوستش داشتم . کلا آثار ونه گات رو دوس دارم زیاد . biggrin
امکانات: Email Website

سیدمصطفی رضیئی
یک‌شنبه - ۲۶ شهریور ۱۳۹۱
ممنون آقا. لطف داشتی
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۱۷۰ صفحه
مشاهده امروز: ۶۵۹ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: