نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱

شگفت‌زده شگفت‌زده

برایان سلزنیک/ ترجمه‌ی رضی هیرمندی

نشر افق/ چاپ اول/ ۱۳۹۰

گمان می‌کنم درصد بالایی از کسانی که «اختراع هوگو کابره» را خوانده‌اند، به‌محض انتشار «شگفت‌زده،» این کتاب را هم خریده‌اند. من هم جزو هم‌این گروه بودم. خواندن «اختراع هوگو کابره» واقعن برای‌ام لذت‌بخش بود و چون‌آن از نوآوری‌ها و جذابیت‌های آن کتاب (و البته فیلم اسکورسیزی) لذت بردم که «شگفت‌زده» را در هم‌آن روزهای اول انتشار گرفتم و در نوبت مطالعه گذاشتم. البته بد نیست این را هم بگویم که «شگفت‌زده» تاریخ سال ۹۰ را در شناس‌نامه دارد، اما این کتاب در تابستان ۹۱ پخش شده است.

«شگفت‌زده» با تکنیکی متفاوت از آن‌چه در «اختراع هوگو کابره» شاهد بودیم آغاز می‌شود. در آن کتاب قصه و تصویر به هم تنیده بودند و بخشی از روایت با کلمات بود و بخشی دیگر با طرح. این‌جا از سه فصل کتاب فقط فصل آخر به این شیوه روایت می‌شود. دو فصل اول، یعنی ۵۳۲ صفحه از متن، در دو خط داستانی جداگانه‌ پیش می‌روند. قصه‌ی اول کاملن با کلمه بازگو می‌شود و قصه‌ی دوم کاملن با تصویر. در فصل سه این دو خط داستانی به هم پیوند می‌خورند و شیوه‌ی روایت هم، به‌تبع آن‌ها، ترکیبی از تصویر و کلمه می‌شود.

قصه‌ی نخست کتاب ماجرای پسربچه‌ای به‌نام «بن» است و در سال ۱۹۷۷ در گانفلینت لیک (مینیسوتا) می‌گذرد. قصه‌ی دوم کتاب هم ماجرای دختربچه‌ای‌ست به‌نام «رز» و در سال ۱۹۲۷ در هوبوکن (نیوجرزی) و نیویورک اتفاق می‌افتد. بن به‌تازه‌گی مادرش را از دست داده است. مادر او کتاب‌دار کتاب‌خانه‌ی شهر بوده و در یک تصادف جان‌ می‌بازد. بن پدر ندارد و هیچ‌وقت هم نفهمیده که چه بر سر پدرش آمده. مادر در این‌باره همیشه ساکت است و هیچ‌چیز به بن نگفته است. بنابراین، با مرگ مادر این راز که پدر بن کیست و چرا هیچ‌وقت با پسرش ملاقات نداشته به کلافی سردرگم بدل می‌شود. از سوی دیگر، رز دخترکی ناشنواست که پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند. مادر او «لی‌لین میهیو،» ستاره‌ی سینمای صامت، است. برادر او، والتر، در نیویورک زنده‌گی می‌کند و مادرش هم در هم‌آن شهر مشغول به کار است. رز عاشق نیویورک است و همیشه از مقابل خانه‌شان در هوبوکن چشم‌انداز زیبای این شهر و ساختمان‌های سر به ‌فلک کشیده و فریبنده‌ی آن را با حسرت می‌نگرد.

پس از مرگ مادر، بن به‌طور اتفاقی در بین وسایل او با نامه و عکسی از یک مرد مواجه می‌شود و از محتوای نامه حدس می‌زند که این مرد باید پدر او باشد. بن می‌خواهد هرطور که شده بفهمد پدرش کیست و کجاست. در هم‌آن حین، او که مادرزادی از یک گوش ناشنواست، بر اثر صاعقه، شنوایی گوش دیگرش را هم از دست می‌دهد. حالا کارش سخت‌تر است: پسر ناشنوایی که باید یکه و تنها راه نیویورک را در پیش بگیرد و از روی آدرس نامه به جست‌وجوی پدرش بپردازد.

بن از یک طرف و رز از طرف دیگر راهی نیویورک می‌شوند و در این شهر اتفاقات دست ‌اول، هیجان‌آور، و مرموزی برای‌شان رخ می‌دهد. فاصله‌ی این اتفاقات پنجاه سال است. در فصل سوم ربط این دو قصه به هم مشخص می‌شود و بن و رز ـ که حالا پیرزنی‌ست ـ هم‌دیگر را پیدا می‌کنند. کلید همه‌ی اسراری که بن در پی جواب آن‌هاست در دست رز است. رازها گشوده و معماها حل می‌شوند و رز و بن به روشنایی و آرامشی که در پی آن بودند می‌رسند.

خوش‌بختانه، «شگفت‌زده» نه تنها ـ اعتراف ‌می‌کنم: برخلاف انتظار! - سرخورده‌ام نکرد که به اندازه‌ی کتاب قبلی برایان سلزنیک خواندنی و شگفت‌انگیز بود. واقعن این نویسنده‌ی جوان امریکایی از خلاق‌ترین و چیره‌دست‌ترین داستان‌پردازان نسل جدید است. کتاب ۷۰۰ صفحه‌ای «شگفت‌زده» را خواننده با شوق و اشتیاق پی می‌گیرد و از کنش‌ها و تعلیق‌های داستان لذت می‌برد. قصه حتا یک لحظه هم از نفس نمی‌افتد و، از ابتدا تا انتها، جان‌دار و جذاب پیش می‌رود. من که ته دل‌ام دوست دارم کارگردان ترازاولی همت کند و فیلمی هم از روی این کتاب بسازد!

آثار برایان سلزنیک را تحت عنوان «ادبیات نوجوانان» دسته‌بندی می‌کنند، اما به گمان‌ام این نوع گروه‌بندی هم به کتاب‌های او و هم به خواننده‌ها ظلم است! لذت‌بردن از آثار این نویسنده محدودیت سنی ندارد و اتفاقن، به نظر من، نوشته‌های او بیش‌تر برای بزرگ‌سالان جذاب‌اند تا برای نوجوانان. این را گفتم تا مبادا گمان کنید «اختراع هوگو کابره» و «شگفت‌زده» فقط برای نوجوان‌ها هستند و سراغ آن‌ها نروید.

نکته‌ی آخر: در پایان کتاب قسمتی به‌عنوان «سپاس‌گزاری» آمده که در شگفت‌انگیزی چیزی از متن کتاب کم ندارد! برایان سلزنیک در این بخش از کسانی تشکر می‌کند که او را در تحقیقات پیش از نگارش «شگفت‌زده» یاری کرده‌اند. حجم مطالعات، مصاحبه‌ها، سفرها، و کندوکاوهای نویسنده واقعن حیرت‌آور است. سلزنیک ده‌ها کتاب درباره‌ی هر بخش داستان‌اش خوانده، با ده‌ها نفر شاهد و متخصص گفت‌وگو کرده، و شخصن به مکان‌ها و شهرهایی که داستان‌اش در آن‌ها می‌گذرد سفر کرده است. با این اندازه از دقت و ظرافت و سخت‌کوشی و حوصله تعجبی هم ندارد که کتاب‌های او این‌چون‌این درجه‌یک و کم‌نقص‌اند. کاش نویسنده‌های ما هم کمی از او درس بگیرند!

از برایان سلزنیک در کتابلاگ:

- اختراع هوگو کابره


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=224
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
ازاده
شنبه - ۶ آبان ۱۳۹۱
به نظر شما این کتاب برای سن راهنمایی مناسب است؟

پاسخ کتابلاگ
برای سنین راه‌نمایی کمی سنگین است، بیش‌تر به درد دبیرستانی‌ها می‌خورد.
امکانات: Email Website

حجازی
چهارشنبه - ۲۵ مرداد ۱۳۹۱
از نوشته های خوبتان ممنون shocked
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۱۷۷ صفحه
مشاهده امروز: ۶۶۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۳ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: