نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱

کتاب‌های ۲۱ و ۲۲‌  از سری خواندنی و جذاب «هنک، سگ گاوچران» با عنوان‌های «پرونده‌ی گربه‌ی خون‌آشام» و «پرونده‌ی نیش زنبور پشمالو» هم به بازار آمدند. هرچند، در شناس‌نامه‌ی کتاب‌ها تاریخ چاپ آن‌ها سال ۱۳۹۰ ذکر شده، اما آن‌ها در نمایش‌گاه کتاب ام‌سال عرضه و توزیع شده‌اند. ناشر ایرانی، کتاب پنجره، کاور قدیمی مجموعه را تغییر داده و طرح جلدها را به طرح‌های اورژینال آن نزدیک‌تر کرده است. امیدوارم، هم‌آن‌طور که وعده داده شده، همه‌ی، نزدیک به ۶۰ کتاب، مجموعه‌ی هنک در چند سال آینده به فارسی منتشر شوند.

هنک یک سگ بازی‌گوش و احمق است که در مزرعه‌ای در منطقه‌ی غرب تگزاس زنده‌گی می‌کند. او خود را «فرمان‌ده‌ی حفاظت مزرعه» و سگی باهوش و جذاب می‌داند، اما در اصل یک سگ دست و پا چلفتی و بی‌مغز است که مدام خراب‌کاری به بار می‌آورد و باعث دردسر می‌شود! در هر کتاب یک اتفاق جدید را که در مزرعه رخ داده از زبان هنک می‌خوانیم، اتفاقاتی که باعث می‌شود هنک وارد ماجرا بشود و به خیال خود سعی در حل پرونده داشته باشد! و البته پیداست که اغلب شیرین‌کاری می‌کند و نه تنها کمکی به حل قضیه نمی‌رساند بل‌که مشکلات جدیدی نیز به بار می‌آورد! این روایت‌ها آن‌قدر بامزه‌اند که بعید است با خواندن یک جلد از کتاب‌ها وسوسه‌ی خواندن باقی جلدها رهای‌تان کند و بتوانید از لذت خواندن‌شان چشم‌پوشی کنید. سری کتاب‌های هنک ظاهرن برای نوجوانان نوشته شده، اما لذت‌بردن از آن‌ها محدودیت سنی ندارد.


پرونده‌ی گربه‌ی خون‌آشامپرونده‌ی گربه‌ی خون‌آشام

جان آر. اریکسون/ ترجمه‌ی فرزاد فربد

کتاب پنجره/ چاپ اول/ ۱۳۹۰

دوست‌داران هنک لابد می‌دانند که در این سری کتاب‌ها او فقط با یک گربه دائمن سر و کله می‌زند و آن هم کسی نیست جز پیت، گربه‌ی انباری. پیت عزیزدردانه‌ی سالی‌می است و گربه‌ی باهوشی‌ست که در مزرعه‌ی لوپر زنده‌گی می‌کند و همیشه هم باعث دردسر هنک می‌شود. اما در «پرونده‌ی گربه‌ی خون‌آشام» خبری از پیت نیست، این‌بار پای گربه‌ی دیگری به اسم «مری‌دی گربه» در میان است.

«پرونده‌ی گربه‌ی خون‌آشام» از زمره‌ی آن داستان‌های هنک است که در خارج از مزرعه رخ می‌دهند و به تقلای او با کایوت‌ها و دیگر خطرات پنهان‌شده در تپه‌ها و دره‌های اطراف می‌پردازند. این‌بار هنک در یک روز برفی و سرد در مزرعه‌ی مجاور جا می‌ماند! او با اسلیم و آلفرد کوچولو برای غذادادن به دام‌ها به مزرعه‌ی هاج ـ که لوپر آن را اجاره کرده ـ رفته است. مزرعه‌ی هاج خیلی از مزرعه‌ی اصلی دور است و جای پرت‌افتاده و خطرناکی‌ست. در آن‌جا هنک با مری‌دی آشنا می‌شود که گربه‌ای‌ست عجیب و غریب و با رفتارهای خاص. مری‌دی عاشق سوسیس و پنیر است و دو سال تنها ماندن در این بخش از مزرعه او را کاملن خل و چل کرده.

هنک و دراور ابتدا با مری‌دی به مشکلات زیادی برمی‌خورند و یک کتک مفصل هم از سرکار خانم نوش جان می‌کنند! هنک از گربه‌ها متنفر است اما وقتی اسلیم او را جا می‌گذارد و می‌رود، تنها راه نجات را در پناه‌بردن به لانه‌ی مری‌دی می‌یابد. بنابراین، از در دوستی وارد می‌شود و گربه هم او را جا می‌دهد. بعد از یک سلسله ماجرا، مری‌دی و هنک راه مزرعه‌ی لوپر را در برمی‌گیرند. در میانه‌ی راه گیر پوره و فین‌فین، دو کایوت همیشه‌ گرسنه و بی‌رحم، می‌افتند. حالا یا باید از بشقاب شام کایوت‌ها سر دربیاورند یا نقشه‌ای برای فرار بکشند. هنک، با همه‌ی حماقت‌اش، این‌بار یک حقه‌ی خون‌آشامی عالی رو می‌کند و موفق می‌شود جان خودش و مری‌دی را نجات بدهد.

«پرونده‌ی گربه‌ی خون‌آشام» البته نسبت به دیگر کتاب جدید سری هنک، یعنی «پرونده‌ی نیش زنبور پشمالو،» صحنه‌ها و اتفاقات نمکین کم‌تری دارد.

 

پرونده‌ی نیش زنبور پشمالوپرونده‌ی نیش زنبور پشمالو

جان آر. اریکسون/ ترجمه‌ی فرزاد فربد

کتاب پنجره/ چاپ اول/ ۱۳۹۰

فکر می‌کنید قرار است هنک را یک زنبور عصبانی پشمالو نیش بزند؟ درست است، اما این فقط یک بخش کوچک از ماجراست. قضیه ناجورتر از این حرف‌هاست. یک‌روز صبح، که اسلیم و لوپر دارند به یک سفر کاری سه روزه می‌روند، هنک و دراور دوباره با پیت، گربه‌ی انباری، به مشکل برمی‌خورند. دعوا سر پس‌مانده‌های صبحانه است که به‌زودی سالی‌می آن‌ها را بیرون در خواهد گذاشت. حتا فکرکردن به پس‌مانده‌های چرب و چیلی گوشت‌های صبحانه دهان هنک را آب می‌اندازد، اما پیت یک نقشه‌ی ماهرانه دارد تا سفره را با این دو سگ بوگندو شریک نشود. او از یک مار زنگی خبر می‌دهد که در انبار و بین لوله‌ها پنهان شده. طبیعی‌ست که «فرمانده‌ی حفاظت مزرعه» را جو می‌گیرد و به دنبال حل ماجرا می‌رود. سرآخر، هم صبحانه را از کف می‌دهد و هم می‌فهمد که پیت او را سر کار نگذاشته بوده و واقعن یک مار زنگی در انبار است.

بله، مار زنگی دماغ جناب هنک را نیش می‌زند و این اول ماجراست. کله‌ی هنک مثل یک کدو گنده می‌شود و آب دهان‌اش به راه می‌افتد. دل سالی‌می به حال‌اش می‌سوزد و قصد دارد او را به شهر و پیش دام‌پزشک ببرد. از این‌جا به بعد داستان خیلی شیرین‌تر می‌شود و کلی ماجرای دست اول و خنده‌دار برای سالی‌می و هنک رخ می‌دهد. صحنه‌ی حضور کرکس‌ها بالای سر هنک هم از صحنه‌های بسیار بامزه‌ی کتاب است. به‌خصوص آن‌جا که والاس،‌ کرکس پیر، به پسرش می‌گوید که «من در دوران رکود اقتصادی حاضر بودم مار زنگی هم بخورم!» «پرونده‌ی نیش زنبور پشمالو» با به‌بود حال هنک و البته انتقام خلاقانه‌ی سالی‌می از اسلیم تمام می‌شود.

کتاب‌های سری هنک بسیار خوش‌خوان‌اند و مطالعه‌ی هیچ‌کدام‌شان بیش‌تر از دو، سه ساعت طول نمی‌کشد.

از سری هنک در کتابلاگ:

ـ پرونده‌ی گاودزد نیمه‌شب

ـ شبح در آینه


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=200
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

ناصر
دوشنبه - ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱
سلام
اگه می شه چند کتاب به من معرفی کنیدکه از نشر چشمه و ثالث منتشر شده و از دویست کتابیه که قرار ه در آینده نقد کنید .

پاسخ کتابلاگ
سلام. این کتاب را دان‌لود کنید:
http://www.ketablog.ir/upload/attachment/1001Books.pdf
در آن‌‌جا تعداد زیادی کتاب هست که نشر چشمه و ثالث منتشر کرده‌اند.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۱۶۵ صفحه
مشاهده امروز: ۶۵۴ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: