نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱

قلعه‌مرغی، روزگار هرمی قلعه‌مرغی، روزگار هرمی

سلمان امین

انتشارات هیلا/ چاپ اول/ ۱۳۹۰

«قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» اولین رمان دوست خوب من سلمان امین است و در آخرین روزهای سال گذشته به بازار کتاب عرضه شد. در این رمان ۲۸۷ صفحه‌ای موضوعی بسیار خاص و بدیع دست‌مایه‌ی آفرینش ادبی شده است: گلدکوئست یا هم‌آن شبکه‌های هرمی، که چند سال ماجرای داغ کشور بود و خیلی‌ها را آلوده و درگیر خود کرد. گلدکوئست زاییده‌ی رویا و سودای همیشه‌گی آدمی برای پیمودن یک‌شبه‌ی راه‌های صد ساله بود. رویای خانه‌های ویلایی درندشت و اعیانی، اتوموبیل‌های آن‌چون‌آنی، و حساب‌های بانکی‌ای که صفرهای آن‌ها را به زحمت می‌توان شمرد.

این‌که نویسنده‌ای نسبت به اتفاقات جامعه‌اش بی‌تفاوت نباشد و از آن‌ها بنویسد شمشیر دو دم است؛ از طرفی، رمان می‌تواند بازتاب‌دهنده‌ی برخی شرایط سیاسی یا اجتماعی زمانه‌ی خود باشد، و از طرف دیگر، این خطر وجود دارد که بافروکش‌کردن ابعاد آن اتفاقات اثر به دست فراموشی سپرده شود، یا به عبارت دیگر، «تاریخ مصرف»دار باشد. متاسفانه، «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» جزو دسته‌ی دوم است و به دلیل ضعف‌های ساختاری و محتوایی‌‌اش نمی‌تواند قوام لازم را پیدا کند و موضوع و معضلی را که روی آن انگشت گذاشته به شیوه‌ا‌ی هنرمندانه بپرورد.

پاشنه‌ی آشیل «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» این است که پی‌رنگ آن به هیچ‌وجه قابلیت تبدیل‌شدن به یک رمان را نداشته است. رمان‌بودن یک اثر به حجم آن نیست، می‌شود دو هزار صفحه نوشت اما به سایه‌ای از یک رمان هم نزدیک نشد. رمان جهان داستانی بزرگ و پخته‌ای می‌طلبد. پی‌رنگ رمان، و نیز کاراکترهای‌اش، کنش‌مندی و پویایی دارند. رمان تعلیق دارد، و در کنار همه‌ی این‌ها درون‌مایه دارد، که هر چه والاتر و عمیق‌تر و انسانی‌تر باشد موفق‌تر است. ماجرایی که در «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» روایت می‌شود مناسب یک داستان کوتاه است نه یک رمان، اما این ماجرا «آماس» کرده و تا حد یک رمان «کش» آمده است. ‌این اتفاق ناخوش‌آیند داستان را از نفس انداخته و لطمه‌ی شدیدی به آن زده است. وقتی داستانی بیش از ظرفیت‌اش حجم می‌گیرد، طبیعی‌ست که نویسنده به دام پرگویی و اطناب می‌‌افتد و ضرب‌آهنگ داستان کند می‌شود، و در نتیجه‌ی این‌ها رمان به یک رمان کسل‌کننده بلد می‌شود که حوصله‌ی خواننده را سرمی‌برد.

سرتاسر قصه‌ بیش‌تر از یکی، دو ماجرا ندارد: نوجوانی هفده ساله با نام عباس، توسط دوست‌اش حسن، به یک شبکه‌ی هرمی می‌پیوندد. آن‌جا با دختری به نام لاله ـ که حدود ده سال از خودش بزرگ‌تر است ـ آشنا می‌شود و به او دل می‌بندد. هم‌این و تمام. نویسنده‌ی «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» موفق نشده شاخه‌های فرعی لازم را در کنار ماجراهای اصلی ایجاد کند، بنابراین مجبور شده هم‌این شاخه‌های اصلی را در صفحات زیاد و با جزییات فراوان بازگو کند، طوری که که مثلن، ماجرای پرزنت‌کردن و عضویت عباس حدود ۲۰۰ صفحه (!) طول می‌کشد و قرارگذاشتن و ناهار خوردن با لاله حدود هشتاد صفحه ادامه دارد! از همه بدتر این‌که ماجرای داستان کلن کمی غیرمنطقی هم هست. به نظر شما تا چه حد باورپذیر است که یک شبکه‌ی هرمی همه‌ی تلاش خود را به کار ببندد تا چند بچه‌مدرسه‌ای جنوب‌شهری و از طبقه‌ی فقیر را جذب خود کند؟ نوجوان‌هایی که آه در بساط ندارند، نه وقت و لینک کافی برای عضویابی دارند، نه می‌توانند خارج از نظارت و کنترل بزرگ‌ترهای‌شان پول‌های کلان چند صد هزار تومانی به شبکه پرداخت کنند.

جدا از این ضعف، رمان حتا در پرداخت آن‌چه که خودش برای خودش تعریف کرده هم ناتوان می‌ماند. دید نویسنده به شبکه‌های هرمی نعل به نعل از گفتمان رایج درباره‌ی این شبکه‌ها متاثر است و هیچ‌چیز بدیع و آشنایی‌زدا ندارد. یک نفر قربانی فریب‌کاری‌ها و دروغ و دغل‌های یک شبکه‌ی هرمی می‌شود و سرمایه‌اش را به باد می‌دهد. نه نحوه‌ی عضویت عباس در شبکه و نه اتفاقاتی که آن‌جا برای‌اش رخ می‌دهد چیز تازه‌ای ندارند و همه‌ی ما بارها و بارها مشابه آن‌ها را یا خود تجربه کرده‌ایم یا از دیگران شنیده‌ایم و از رسانه‌ها فهمیده‌ایم. نگاه نویسنده گاهی زیاد از حد اخلاقی می‌شود، اما حتا نمی‌تواند اخلاقی باقی بماند! خواننده انتظار دارد که سرنوشت کاراکترها در پایان اثر به نحوی با شبکه‌ی هرمی ـ که این همه درباره‌ی آن قلم‌فرسایی شده ـ مرتبط باشد، ولی این‌طور نمی‌شود. عباس که به لاله دل‌باخته به روابط او با یکی از لیدرهای شبکه‌ی هرمی پی می‌برد. او در حالتی از عصبانیت و منگی ـ و در حالی که لاله ترک‌اش نشسته ـ با موتور تصادف می‌کند و لاله به کما می‌رود. عملن شبکه‌ی هرمی هیچ نقش پررنگی در سرنوشت عباس و لاله ندارد. عباس می‌توانست مثلن، در خیابان با لاله آشنا شده باشد، یا در محل کار، یا در هر موقعیت دیگر. عضویت آن‌ها در شبکه‌ی هرمی فقط زمینه‌ساز آشنایی آن‌هاست و هیچ تاثیر محوری دیگری نمی‌یابد. داستانی که با آن آب و تاب و مقدمات مفصل درباره‌ی شبکه‌های هرمی آغاز شده ناگهان با یک رقابت و حسادت عشقی به پایان می‌رسد! این ضعف تیر خلاص را به «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» شلیک کرده است.

می‌خواهم، جسورانه، موضوعی را مطرح کنم: به عقیده‌ی من، نویسنده‌ی کتاب عمیقن تحت تاثیر «ناتور دشت» سلینجر است و نهایت تلاش خود را انجام داده که بتواند جنبه‌هایی از این اثر را «شبیه‌سازی» کند. راوی هر دو رمان هم‌سن و سال‌اند، هر دو از مدرسه اخراج شده‌اند، و هر دو در منجلاب جامعه گرفتار می‌شوند. وقایع هر دو در یک بازه‌ی زمانی کوتاه (چندروز) رخ می‌دهد و حتا لحن بی‌قیدانه‌ی حرف‌زدن «هولدن» را به‌ساده‌گی می‌شود در سخن‌گفتن عباس ردیابی کرد. با وجود این، «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» به‌هیچ‌وجه به گرد پای «ناتور دشت» هم نمی‌رسد. «ناتور دشت» به زیبایی سفر هولدن از دنیای آرام کودکی به جهان بی‌رحم و خشن بزرگ‌سالی را تصویر می‌کند، وقایع نفس‌گیر و فوق‌العاده‌ای دارد، و کاراکتر هولدن هم یک کاراکتر داینامیک است، در حالی که عباس «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» فرصت تجربه‌کردن هیچ‌چیز را نمی‌یابد، راه‌یافتن‌اش به آن شبکه‌ی هرمی بیش از آن‌که ناشی از خامی جوانی باشد، «احمقانه» به نظر می‌رسد، و رمان هم هیچ بزنگاه و کشمکش چشم‌گیری ندارد.

در کنار همه‌ی ضعف‌هایی که گفته شد، «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» البته محاسن و نقاط قوتی هم دارد. کتاب هر چه نداشته باشد انصافن فضاسازی خیلی خوبی دارد. نویسنده موفق شده حال و هوای زنده‌گی در یک از جنوبی‌ترین محله‌های تهران و ویژه‌گی‌های اخلاقی و رفتاری عام مردمان آن را بازآفرینی کند. افزون بر این، دایره‌ی لغات گسترده‌ی نویسنده به یاری او آمده تا به لحن لمپن‌وار راوی جذابیت و باورپذیری بدهد. هرچند، طنز رقیق و دائمی لحن راوی و بعضی کلمات و عباراتی که به کار می‌برد گاهی متظاهر و مصنوعی به نظر می‌آید، اما در روند کلی داستان یک امتیاز محسوب می‌شود.

سلمان امین «داستان‌گو»ست، اما فرم و تکنیک مناسب برای رمان‌نویسی را هنوز خوب نمی‌شناسد و یا خوب به کار نمی‌گیرد. برای یک نویسنده‌ی ۲۸ ساله که اولین رمان‌اش را نوشته این تاحدودی طبیعی‌ست. شک ندارم که سلمان، با توجه به استعداد قصه‌گویی و رابطه‌ی خوب‌اش با کلمات و اصطلاحات و عبارات، در کارهای بعدی‌اش جهش قابل توجهی خواهد داشت و آثار به‌تری خلق خواهد کرد. «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» ـ به‌عنوان رمان اول ـ نوید تولد یک داستان‌نویس جوان و باذوق را می‌دهد، اما مستقلن اثری نیست که بتواند در ازدحام رمان‌ها و داستان‌های معاصر برای خود جای‌گاه قابل توجهی دست و پا کند و سری توی سرها دربیاورد.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=197
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
مینو
شنبه - ۲۳ آذر ۱۳۹۲
سلام
به نظر من کتاب بسیار خوبی بود که ارزش خواندن داشت . باید به عنوان فردی که در این گروه ها پرزنت شده عرض کنم که شرکتهای هرمی ابتدا روی نوجوان ها دست گذاشتند به چند دلیل اول اینکه رویای ثروتمند شدن و تلاش برای رسیدن به این هدف دراین رنج سنی بسیار بالاتر است و این مبلغ را با هر زحمتی که شده تهیه می کردند . و دوم اینکه خام کردن این افراد و تحت تاثیر قرار گرفتن آنها بسیار راحت تر از بقیه اقشار می باشد.
امکانات: Email Website

رضا.ن
جمعه - ۱۱ مرداد ۱۳۹۲
نقدی که نوشتید به نظرم بیش از اون که به قواعد ادبیات و انتقاد استوار باشه بر اساس سلیقه ی شخصی شما نوشته شده.چند مورد رو در مورد این نقد عرض می کنم.
1-نوشتید:((رمان تعلیق دارد، و در کنار همه‌ی این‌ها درون‌مایه دارد، که هر چه والاتر و عمیق‌تر و انسانی‌تر باشد موفق‌تر است)).
به نظر شما هیچ کجای این رمان تعلیق نداشت؟نوجوان فقیر و جنوب شهری ای که با پدیده ای به این بزگی مواجه شده و در کنار آن بیشتر از اینکه جلب خود پولدار شدن بشه،جذب دنیای جدیدی شده که با عضویت در این شبکه نصیبش خواهد شد و حالا در ابتدای این رمان جذب دختری میشه که در زندگی عادی خیلی برایش دور از دسترس بوده و حالا برای نزدیک شدن به این آدم باید جزئی از این شبکه بشه،باید پول جور کنه که بتونه یکی از اون کالاهای مجازی رو خریداری کنه و هزار و یک اتفاق دیگه که پشت سر هم به صورت خطی و با ریتم بسیار عالی ای روایت میشه.تعجب می کنم که فرمودید ضرب آهنگ داستان در یک جایی کند می شود.من در رمان های منتشر شده در چند سال اخیر حتا یک نمونه هم پیدا نمی کنم که ریتم در اون به این خوبی و سرعت حفظ شده باشه.
2-گفتید:((داستانی که با آن آب و تاب و مقدمات مفصل درباره‌ی شبکه‌های هرمی آغاز شده ناگهان با یک رقابت و حسادت عشقی به پایان می‌رسد! این ضعف تیر خلاص را به «قلعه‌مرغی، روزگار هرمی» شلیک کرده است.))
توقع داشتید در پایان رمان پلیس کلیه ی فعالین شبکه ی هرمی رو دستگیر کنه و به سزای اعمالشون برسونه و نویسنده هم نتیجه گیری کنه که شبکه ی هرمی چه بلایی به سر بنیان خانواده میاره؟کجای دنیا همچین قانونی داریم که اگر یک تم برای یک رمان انتخاب شد تا پایان رمان باید به اون تم پرداخته بشه؟اصلن چرا باید شبکه ی هرمی نقش پر رنگی در این رمان بازی کنه؟
3-سلیقه ی شخصی شما طبق تعاریفی که فرمودید به نظر من به رمان های کلاسیک خیلی نزدیک تره تا ادبیات مدرن.پیشنهاد می کنم رمان های نویسندگانی مثل چارلز بوکوفسکی،آنا گاوالدا،جان تول کندی و... رو هم مطالعه کنید تا ببینید حتمن برای نوشتن رمان لازم نیست نویسنده به سبک نویسندگان کلاسیک به فضاسازی و شخصیت پردازی های مفصل و روایت بیش از حد طولانی بپردازه.
امکانات: Email Website

مینا اروجلو
دوشنبه - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲
با این احوالات که گفتید پس چرا برنده شده؟!  فکر میکردم سختگیر تر باشند در انتخاب.
امکانات: Email Website

مسی
یک‌شنبه - ۶ اسفند ۱۳۹۱
سلام
اینقد خوب انتقاد کردید که آدم دوست دارد بدهد کتاب ها را شما انتقاد کنید. روحیه ی انتقادژذیری ادم را هم بالا می برید.
مانا باشین
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۲۲۲ صفحه
مشاهده امروز: ۷۱۱ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: