نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱

کمال تعجبکمال تعجب!

عمران صلاحی

نشر پوینده/ چاپ دوم/ ۱۳۸۸

گاهی اوقات، واقعن تعجب می‌کنم از بادکردن بعضی کتاب‌های خوب و در مقابل، استقبال چشم‌گیر از بعضی آثار میان‌مایه. خود زنده‌نام صلاحی به کتاب‌هایی که فروش نمی‌رفتند می‌گفت آثار مانده‌گار! چون این‌ آثار برای همیشه روی دست ناشر می‌مانند! اما هر جور به قضیه نگاه کنیم حیف است که «کمال تعجب!» برود جزو آثار مانده‌گار. تاسف‌آور است که این کتاب خواندنی تابستان سال ۸۸ با ۱۰۰۰ نسخه تیراژ به بازار آمده و هنوز می‌توان آن‌را در کتاب‌فروشی‌ها پیدا کرد. به عبارتی، این هزار نسخه فروش نرفته‌اند. درست است که کتاب ۴۱۵ صفحه دارد، اما با در نظر گرفتن قطع کوچک آن و شیرینی حکایات‌اش خواندن‌اش زمان زیادی احتیاج ندارد. برعکس، چون حکایت‌های کتاب جداگانه و شبیه لطیفه هستند، حتا می‌توان  آن‌‌ها را در «شرایط سخت» هم خواند، مثلن، در اتوبوس یا مترو(البته در روزهای غیربارانی!) یا حتا زیر میز وسط بیانات گوهربار استادان! فقط باید درنظر بگیرید که احتمال لورفتن‌تان زیاد است، چون هر چند صفحه یک‌بار نمی‌توانید جلوی قهقهه‌ی‌تان را بگیرید!

«کمال تعجب!» ستونی بود که عمران صلاحی در روزنامه‌ی اقتصادی آسیا می‌نوشت و از خرداد ۸۴ تا اواخر دی‌ ماه هم‌آن سال دوام آورد. یادداشت‌های این ستون شبیه نوشته‌های صفحه‌ی «حالا حکایت ماست» بود که عمران سال ۶۷ آن‌را در مجله‌ی «دنیای سخن» پایه گذاشت و بعدها در کتاب «حالا حکایت ماست» (نشر مروارید) بازنشر کرد. در «کمال تعجب!» عمران سه جور حکایت نقل می‌کرد، اول آن‌هایی را که ـ در حشر و نشر چهل و چندساله‌اش با بزرگان ادبیات و فرهنگ ـ شاهد و شنوا بود؛ دوم، ماجراهایی که دیگران برای‌اش تعریف کرده بودند؛ و سوم، شعرها یا لطیفه‌های شیرینی که این‌جا و آن‌جا خواند بود، البته به ضمیمه‌ی تحشیه و توضیحات بانمک خودش!

همه‌ی دوست‌داران طنز و ادبیات‌خوان‌ها می‌توانند از «کمال تعجب» لذت ببرند، اما انکارکردنی نیست که این کتاب بیش‌تر برای آن‌هایی جذاب خواهد بود که جریان کلی ادبیات ایران و کاراکترهای آن‌را می‌شناسند. کسانی که با نام‌های داخل کتاب و ویژه‌‌گی‌های کاری و رفتاری آن‌ها آشنا نباشند، شاید نتوانند ارتباط مناسبی با بعضی از حکایت‌ها برقرار کنند و آن‌ها را خنک و بی‌مزه بیابند.

ویژه‌گی استادانه و پخته‌ی طنز عمران این است که، به‌رغم توجه به مسائل و اتفاقات روز، با گذشت زمان کهنه نمی‌شود و حتا سا‌ل‌ها پس از نگارش خواندنی و خنداننده‌ است. حکایات «کمال تعجب!» هم مستثنا از این قاعده نیست. اگر دل‌تان هوس یک کتاب خوش‌خوان و چند ده طنز لطیف و ظریف کرده، یک نسخه از «کمال تعجب!» را پیدا کنید و بخرید.

چند نمونه از حکایت‌های «کمال تعجب:»

- محمد قاضی وقتی زن‌اش فوت کرد، خواهرزن‌اش را گرفت. از او پرسیدند: چرا این‌کار را کردی؟ گفت: برای صرفه‌جویی در مادرزن!

- حسین توفیق وقتی ریش و پشم پرویز شاپور را دید، گفت: شاپور را باید با نی بوسید!

- روی جلد اکثر کتاب‌هایی که دهباشی درمی‌آورد نوشته شده است: به‌کوشش علی دهباشی. می‌گویند ایرج پزشک‌زاد اسم دهباشی را گذاشته است کوششعلی!

- طبق قانون اگر ۳۰ سال از مرگ مولفی بگذرد، آثارش عمومی می‌شود، یعنی هر ناشری می‌تواند آثارش را چاپ کند بدون این‌که حق تالیفی به ورثه بپردازد. محمدعلی جمال‌زاده ۱۰۶ سال عمر کرد و همه‌ی ناشران را ناکام گذاشت!

- رضا براهنی می‌گفت یک شب در طبقه‌ی اول کافه سلمان دور میزی نشسته بودیم. (کافه سلمان توی پاساژی در خیابان استانبول بود). نادرپور داشت برای‌مان شعر می‌خواند. ناگهان پرویز شاپور را دیدیم که از طبقه‌ی بالا پای‌اش لغزیده و دارد همه‌ی پله‌ها را یک‌جا می‌آید پایین. وقتی به طبقه‌ی اول رسید، همه برای‌اش کف زدند. نادرپور، که پشت‌اش به پله‌ها بود، فکر کرد جماعت برای شعر او دست می‌زنند. بلند شد و با ادب از حضار تشکر کرد!

از عمران صلاحی در کتابلاگ:

- از گلستان من ببر ورقی

- گفتار طرب‌انگیز


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 3 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=195
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
مژده الفت
چهارشنبه - ۳۱ خرداد ۱۳۹۱
من کاملا موافقم. این یکی از بهترین کتابای طنزیه که تا به حال خوندم. خوبه که یادآوریش کردین. مرسی.
امکانات: Email Website

بهرام انجم روز
شنبه - ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
سلام بر حسین!
بعد از قریب به ده سال دیدمت. در مشایعت بانوی داستان نویس ایران و در مقابل تالار وحدت . خوشحال شدم که همان ادب، اخلاق نیک و چهره گشاده حسین جاوید را دوباره دیدم که با همه دگردیسی های زمانه او ولی دگرگون نشده بود.می دانم چه می کنی و همین یادت را برایم عزیز نگه می دارم حتی اگر ندیدنت به یک دهه بکشد!در جایی که روز به روز از تعداد کتاب خوان هایش کاسته می شود و در این کساد بازار کتاب و مطالعه  ،نوشتن مرتب و پاکیزه تو عزمی عاشقانه و ورای حساب و کتاب های مادی را می طلبد. امید وارم شمع در دستت همیشه روشن بماند.رویت را می بوسم و برایت آرزوی بهترین ها را دارم.
دوستدارت بهرام

پاسخ کتابلاگ
نهایت لطف توست بهرام عزیز. نیکان همه را نیک می‌بینند. امیدوارم هم‌واره سالم و شاد و کام‌ران باشی.
امکانات: Email Website

همای
شنبه - ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
سلام
اولا که ممنون به خاطر پست جالبتون. من حتی اسم این کتاب رو نشنیده بودم اما حتما سفارش میدم و می گیرمش. برام جالب شد بخونمش.
دوم در مورد چاپ اولها، متاسفانه خیلی از ناشرین در بحران اقتصادی چند سال اخیر، برای این که حق نویسنده یا مولف رو جهت چاپ جدید پرداخت نکنند، کتاب رو بارها و بارها به طور غیر قانونی به نام همون چاپ اول چاپ می کنند، در حالیکه مثلا ممکنه سه دوره کتاب رو به دور از چشم مترجم یا مولف تجدید چاپ غیرقانونی کرده باشند.

پاسخ کتابلاگ
البته معضلی که می‌گویید غیرقابل انکار است و وجود دارد، اما ناشران بزرگ و معتبر ما از این بی‌وجدانی‌ها مبرا هستند.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۲۱۹ صفحه
مشاهده امروز: ۷۰۸ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: