نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

چهارشنبه - ۲۱ دی ۱۳۹۰

خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین منخاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من

(Memoria de mis putas tristes)

گابریل گارسیا مارکز

سال نشر: ۲۰۰۴


«پیرانه‌سرم عشق جوانی به سر افتاد...» (حافظ)

«ای بی‌خبر از سوخته و سوختنی/ عشق آمدنی بود نه آموختنی» (سنایی)

چند ماه است که نام مارکز در ایران باز هم سر زبان‌هاست. ترجمه‌ی «بهمن فرزانه» از رمان جاودان «صد سال تنهایی» پس از حدود ۳۳ سال دوباره ـ قانونی و توسط ناشر اصلی‌اش: امیرکبیر ـ بازنشر شده و برگردان‌هایی از آثار غیرداستانی او ـ نظیر «نوشته‌های کرانه‌ای» ـ هم انتشار یافته‌اند؛ با وجود این، شاید جنجالی‌ترین اثر مارکز در ایران هم‌این کتاب «خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من» باشد. این کتاب ـ با وجود آن‌که به‌هیچ‌وجه اروتیک نیست و درواقع، تاملی‌ست بر جوهر زنده‌گی و جوهر عشق ـ در اوان انتشار برگردان فارسی‌اش، قربانی یک سو‌ء‌تفاهم شد و به محاق توقیف رفت.

مارکز ۸۴ ساله دهه‌هاست که از افت و خیزهای بازار ادبیات ایران جان سالم به در برده و نه تنها شهرت و محبوبیت‌اش را حفظ کرده که حتا پیوسته معروف‌تر و مقبول‌تر شده‌ است. تقریبن همه‌ی آثار او، اغلب با چندین و چند ترجمه، منتشر شده‌اند؛ گزارش یک مرگ، توفان برگ، تدفین مادربزرگ، بوی درخت گویاو، گزارش یک آدم‌ربایی، صد سال تنهایی، از عشق و دیگر اهریمنان، عشق سال‌های وبا، ساعت نحس، ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی، سرگذشت یک غریق، ژنرال در هزارتوی خود، زنده‌ام که روایت کنم، پاییز پدرسالار، و کسی به سرهنگ نامه نمی‌نویسد از زمره‌ی اهم این آثارند. کم‌تر نویسنده‌ای به موفقیت مارکز در ایران دست یافته است.

هرچند همه‌ی ما مارکز را با شاه‌کار بی‌هم‌تای‌اش «صد سال تنهایی» می‌شناسیم اما واقعیت این است که این نوبلیست کلمبیایی نویسنده‌ای قدر و نابغه است که ـ برخلاف خیل نویسنده‌هایی که فقط یک کتاب خوب نوشته‌اند ـ چندین اثر فوق‌العاده‌ دارد. «عشق سال‌های وبا»ی او تنها چیزی که از «صد سال تنهایی» کم دارد «نام» است، و حتا نوشته‌های معمولی و نه‌چندان شاخص مارکز یک سر و گردن بالاتر از بسیاری از نوشته‌های نویسنده‌گان امریکای لاتین قرار می‌‌گیرند.

«خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من» آخرین رمانی‌ست که گابریل گارسیا مارکز منتشر کرده است. این کتاب در سال ۲۰۰۴ چاپ شد و اوج پخته‌گی فکر و قلم گابو در آن نمایان است. برخلاف اغلب آثار مارکز، در «خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من» اثری از رئالیسم جادویی خاص امریکای لاتین و خود مارکز دیده نمی‌شود. این اثر، تمام‌قد، رئالیستی‌ست؛ و البته هوشمندانه از دامی که مدام سر راه‌اش گسترده است، یعنی غلطیدن به سانتیمانتالیسم، می‌گریزد.

«خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من» را فقط یک نویسنده‌ی سال‌خورده می‌توانست به این خوبی بنویسد، زیرا اساسن این رمان به روایت جهان سال‌خورده‌گی و رابطه‌ی آن با مهم‌ترین مثلث فلسفی و رفتاری حیات انسان ـ یعنی زنده‌گی، مرگ، و عشق ـ می‌پردازد. مارکز این کتاب را در ۷۶ ساله‌گی‌اش چاپ کرد و بی‌گمان از بسیاری از تجربه‌های خودش برای قوام‌بخشیدن به کاراکتر پیرمرد روزنامه‌نگار کهن‌سال کتاب بهره گرفته است، چه اگر غیر از این بود، اثر تا این اندازه ملموس و پذیرفتنی نمی‌نمود.

«خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من» روایتی‌ست از زنده‌گی روزنامه‌نگاری پیر که در روز تولد ۹۰ ساله‌گی‌اش تصمیم می‌گیرد هم‌آغوشی با یک دوشیزه‌ی نوجوان را به خود پیش‌کش کند. او هرگز ازدواج نکرده و سال‌های طولانی عمرش در «نجیب‌خانه» و با «عشق‌بازی»‌هایی که اثری از «عشق» در آن‌ها نیست گذشته است. پیرمرد تمام عمر تنها بوده و آن‌قدر سرگرم هرزه‌گی شده که هرگز نه گذر عمر را حس کرده و نه فرصتی برای تجربه‌ی دوست‌داشتن واقعی یافته است. او اسیر رابطه‌ی جنسی‌ست و آن‌را همیشه مانند یک «کالا» خریده، و حتا به معدود کسانی که روسپی نبوده‌اند و با او رابطه داشته‌اند هم به اصرار پول پرداخته کرده است.

هنگامی که او به دیدار دختر فقیر ۱۴ ساله‌ای که «روسا کابارکاس» ـ مدیر نجیب‌خانه ـ برای او پیدا کرده می‌‌آید دخترک را غرق در خواب می‌بیند. دخترک خسته از کار سخت روزانه، و ترسیده از اتفاق غریب و تجربه‌ناشده‌ای که انتظارش را می‌کشد، شب دوم دیدار را هم در خواب به صبح می‌رساند. پیرمرد چون‌آن فریفته‌ی زیبایی بکر و نارسیده‌ی دخترک است که فقط به دیدار تن عریان او اکتفا می‌کند و جلوتر نمی‌رود. در عوض، برای اولین‌بار در این ۹۰ سال فرصتی می‌یابد تا اعجاز بهشتی پیکر یک زن را، دقیق و از سر حوصله، کشف کند. او «چون‌آن که افتد و دانی،» و البته بسیار دیر، درمی‌یابد که شیفته و شیدای دخترک شده و دیگر نمی‌تواند جدایی او را تاب بیاورد.

عشق دیررسیده‌ تلنگری‌ست وحشت‌ناک که حقیقت فاجعه‌بار زنده‌گی پوچ گذشته را پیش روی پیرمرد می‌گذارد. از آن بدتر تقلای روح برای تصاحب دختر است که، با توجه به شرایط جسمی و سنی پیرمرد، بی‌حاصل می‌نماید و استیصال و پریشانی و غم و اندوه او را صدچندان می‌کند. پیرمرد به کلی تغییر می‌کند و به آدم دیگری بدل می‌شود، پژمرده و سودازده، و درد و رنج پیری را نیز بسیار شدیدتر حس می‌کند، به‌گونه‌ای که گمان می‌برد دیگر فاصله‌ی چندانی با مرگ ندارد.

البته برخلاف عشاق معروف کتاب‌ها، بخت با پیرمرد قصه‌ی مارکز یار است، زیرا او درمی‌یابد که در مدت مراوده با دخترک فقیر و مهربان، او نیز دل‌بسته و مشتاق شده است و حالا می‌تواند به هم‌راه او مابقی عمرش را در خوشی و عشرت زیستن با عشق سر کند.

درحقیقت، روایت مارکز از روزگار روزنامه‌نگار سال‌خورده‌ی هوس‌ران، و عشق دیرهنگامی که معنا و شادکامی را هم‌زمان به زنده‌گی‌اش ارمغان می‌دهد، بهانه‌ای‌ست برای تعمق در جوهر عشق و اهمیت آن. مارکز به خوبی نشان می‌دهد که زنده‌گی بدون عشق چه بی‌اندازه هیچ و پوچ و بر باد است و چه بی‌اندازه تلخ و رنج‌آور و حسرت‌آمیز. در مقابل، شور عشق تصویر می‌شود که هم‌چون رنگی‌ست که به بی‌رنگی زنده‌گی می‌پاشد و  تحمل‌ناپذیری تنهایی را با حس یکی‌شدن با دیگری از بین می‌برد.

«خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من» بی‌شک یکی از آثار مانده‌گار مارکز و یکی از خواندنی‌ترین دست‌آوردهای ادبیات در ابتدای قرن بیست و یکم است. گذشت زمان ارزش این اثر را به‌تر عیان خواهد کرد و خیلی زود افتخار «کلاسیک‌شدن» را برای‌اش به هم‌راه خواهد آورد.

آخرین اثر داستانی گابو را سه نفر به فارسی برگردانده‌اند: کاوه میرعباسی، کیومرث پارسای، و امیرحسین فطانت. ترجمه‌ی آقای پارسای هرگز مجال انتشار نیافت، و ترجمه‌ی آقای فطانت هم در خارج از کشور منتشر شد. ترجمه‌ی کاوه میرعباسی تنها ترجمه‌ای بود که چاپ شد و در اختیار کتاب‌خوان‌های ایرانی قرار گرفت؛ هرچند، سرنوشت تلخ این ترجمه را همه می‌دانیم. اگر خواستید این اثر شاخص مارکز بزرگ را بخوانید، سراغ نسخه‌های افست این کتاب نروید که، غیرقانونی، مثل نقل و نبات، در پیاده‌روهای خیابان انقلاب می‌فروشند؛ یا نسخه‌ی الکترونیکی ترجمه‌ی آقای فطانت را بخوانید، یا دوستی پیدا کنید که یکی از ۵۵۰۰ نسخه‌ی اصلی ترجمه‌ی کاوه میرعباسی را ـ که ترجمه‌ی به‌تر و روان‌تری‌ست ـ داشته باشد و آن‌را امانت بگیرید. نایاب‌بودن یک کتاب بهانه‌ی مناسبی برای چشم‌بستن به (دست‌کم) حقوق معنوی مترجم و ناشر نیست.

شاید بتوان سرتاسر «خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من» را در دیالوگی خلاصه کرد که روسپی بازنشسته‌ای به پیرمرد می‌گوید: «واقعن حیف است که بمیری و مزه‌ی هم‌آغوشی توام با عشق را نچشیده باشی.»

یادداشت‌های پیشین:

۱) باباگوریو/ بالزاک ۲) سرخ و سیاه/ استاندال

۳) دکتر جکیل و مستر هاید/ استیونسن ۴) ماشین زمان/ اچ. جی. ولز

۵) حکایت‌های ازوپ ۶) موش‌ها و آدم‌ها/ جان استاین‌بک

۷) قاضی و جلادش/ فریدریش دورنمات   ۸) فرنی و زویی/ سلینجر

(بیش‌تر آثار معرفی‌شده در این سری یادداشت‌ها از این کتاب الکترونیک انتخاب می‌شوند.)


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 5 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=153
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
کتابلاگ
سه‌شنبه - ۱۱ بهمن ۱۳۹۰
دوست عزیزی که راجع به ترجمه‌ی آقای فطانت کامنت گذاشته بودید! به رسم ادب، عرض کنم که کامنت‌تان را تایید کردم و به آن پاسخ هم دادم. متاسفانه طی تغییر سرور سایت هرآن‌چه در ۲۴ ساعت گذشته روی هاست آمده بود از دست رفت. گمان‌ام پاسخی که نوشته بودم، قبل از پاک‌شدن، به‌طور خودکار، برای‌تان ارسال شده باشد. به هر حال، اگر مایل‌اید می‌توانید مجددن آن نظر و هر نظر دیگری را که دارید این‌جا منتشر بفرمایید.
از شما واقعن عذر می‌خواهم.
امکانات: Email Website

محسن
شنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۰
متشکرم.
:)
امکانات: Email Website

معصومه جمالی مهر
شنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۰
سلام جناب جاوید
از مطلبتان بسیار استفاده کردم و در فکر جست و جوی این کتاب و کتابی که آقا یا خانم زاهد درباره اش صحبت کرده اند، افتادم. از شما بابت اطلاعات ارزنده تان سپاسگزارم.
با احترام

پاسخ کتابلاگ
سلام و ممنون از لطف شما.
امکانات: Email Website

محسن
شنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۰
آقای جاوید؛
ببخشید که کامنت (نسبتن) بی‌ربط می‌گذارم. لطفن من را راهنمایی کنید: بنده‌ی روسیاه تازه می‌خواهم دو شاهکار مارکز و فاکنر («صد سال تنهایی» و «خشم و هیاهو») را بخوانم، اما نمی‌دانم از میان ترجمه‌های مختلف کدام‌یک را انتخاب کنم. نظر شما چیست؟
متشکرم.

پاسخ کتابلاگ
دوست عزیز، من «صد سال تنهایی» را با ترجمه‌ی «بهمن فرزانه» (چاپ پیش از انقلاب) و «خشم و هیاهو» را هم با ترجمه‌ی «بهمن شعله‌ور» پیش‌نهاد می‌کنم.
امکانات: Email Website

زاهد
جمعه - ۲۳ دی ۱۳۹۰
یاسوناری کاواباتا نویسنده ی ژاپنی رمانی دارد به اسم "خانه ی زیبارویان خفته" که مارکز در یکی از مقالاتش درباره اش می گوید: تنها رمانی است که آرزو دارم نویسنده اش باشم. این رمان مارکز بی شباهت به رمان کاواباتا نیست. در رمان کاواباتا "اگوچی" پیرمرد شصت و هفت ساله از طریق یکی از دوستانش پی می برد خانه ای هست که در آن دختران جوان و باکره را خواب می کنند تا در ازای مبلغی ساعاتی در آغوش پیرمردهایی بخوابند که از لحاظ جنسی ناتوان شده اند.

پاسخ کتابلاگ
ممنون بابت توضیحات. هم‌این‌طور است؛ مارکز آن‌قدر به این رمان علاقه داشته که افتتاحیه «دل‌برکان...» با بخشی از «خانه‌ی زیبارویان خفته» است.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۲۰۷ صفحه
مشاهده امروز: ۶۹۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: