نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۱۲ مهر ۱۳۹۰

میراندا جولایاگر با ذهنیت کلاسیک سراغ داستان‌های «میراندا جولای» در مجموعه‌ی «هیچ‌کس مثل تو مال این‌جا نیست» بروید، احتمالن سرخورده می‌شوید. مهم‌ترین عنصر غایب ـ یا کم‌رنگ ـ در این داستان‌ها کشمکش و تعلیق است. از گره‌افکنی و گره‌گشایی و حوادث آن‌چون‌آنی در آن‌ها خبری نیست. زنده‌گی آرام و با نشیب و فرازی اندک در جریان است. روزمره‌گی فضای داستان‌ها را پر کرده، چون‌آن‌که کاراکترهای داستان به سکون و افسرده‌گی غلطیده‌اند و توفانی‌ترین واقعه‌ی پیش روی‌شان هم‌این روی‌داد است.

چون‌‌آن‌چه کمی شجاع باشیم، می‌توانیم این زن جوان امریکایی را، در میراث ادبیات ایالات متحده، خویشاوند دور «ریموند کارور» معرفی کنیم. البته این تشبیه کمی غیرمحتاطانه است و خیلی ساده می‌تواند به سو‌ء‌تفاهم منجر شود. باید تاکید کرد که سخن از مقایسه‌ی جای‌گاه کارور و جولای در میان نیست، و غرض فقط اشاره به مشترکات سبکی این دو نویسنده است.

در داستان‌های کارور معمولن با آدم‌هایی تنها و شکست‌خورده مواجه‌ایم. زن و شوهرهایی که در عین رد و بدل کردن کلمات هیچ حرف تازه‌ای برای هم ندارند و انگار مطلقن به درک مشترک نخواهند رسید. پی‌رنگ داستان‌ها هیچ واقعه‌ی عجیب و غریب و خاصی ندارد، و یک برش خیلی معمولی از زنده‌گی چند شخصیت معمولی‌تر را به نمایش می‌گذارد، و از قضا فاجعه در هم‌این آرامش ساخته‌گی رخ می‌دهد. در داستان‌ها و کاراکترهای میراندا جولای هم می‌توان رگه‌های پررنگی از این نوع روی‌کرد را ردیابی کرد.

جولای در داستان «دل‌خوشی من» در مجموعه‌ی «هیچ‌کس مثل تو مال این‌جا نیست» ناتوانی زن و شوهر داستان‌ در برقراری ارتباط را این‌طور توصیف می‌کند: «درست مثل این است که بخواهی کانال‌های تلویزیون کابلی را روی تلویزیونی بگیری که اصلن کابلی نیست!» و این دقیقن بن‌مایه‌ای‌ست که در همه‌ی داستان‌های مجموعه ـ هر یک به شکلی ـ ریشه دوانده است. جولای نویسنده‌ی آدم‌های تنها و سرخورده و رابطه‌های پوسیده از درون است. کاراکترهای او برای به‌تر کردن دنیای‌شان مدام تقلا می‌کنند، اما راه به جایی نمی‌برند. دوست دارند با عینک خوش‌بینی به دنیا بنگرند و سعی کنند خوش‌بخت باشند، اما سرخورده و ناامید درمی‌یابند که راهی برای گریز از این بیغوله‌ی کسالت‌آور و غم‌افزا وجود ندارد.

زن داستان «تیم شنا،» در شهرکی دورافتاده و کوچک، آن‌قدر درگیر انزوا و تنهایی‌ست که برای پرکردن خلا عاطفی زنده‌گی‌اش به حربه‌ی عجیب آموزش شنا به چند پیرمرد و پیرزن در آپارتمان‌اش (!) روی می‌آورد، و در انتها می‌بینیم که مصیبت او با یک جدایی عشقی تلخ و خیانت‌وار کامل می‌شود. «پسر لم کین» و «پاسیو ِ مشترک» هم داستان‌هایی‌اند از تنهایی زنانی جوان و تلاش نافرجام آن‌ها برای مرهم‌نهادن بر این زخم، به‌گونه‌ای که دختر داستان «پاسیو مشترک» به مغازله‌ا‌ی نیمه واقعی ـ نیمه تخیلی با مرد هم‌سایه، که با یک حمله‌ی صرع از هوش رفته، روی می‌آورد.

«مرد روی پله‌ها،» «دل‌خوشی من،» و «ماه‌گرفته‌گی» یک قدم جلوتر می‌گذارند و نشان می‌دهند درد تنهایی و درک‌نشدن فقط مختص هنگامی نیست که یاری نداریم. زنان این داستان‌ها با آن‌که دوست‌پسر یا هم‌سر دارند، هر کدام به دلیلی، باز در ناامیدی و بی‌کسی سرگردان‌اند. بی‌شک، آن‌ها دوست دارند در دنیای خیالی داستانِ «این آدم» پا بگذارند اما این سرابی بیش نیست. خوش‌بختی فقط یک توهم است، و این آوایی‌ست که در جای‌جای کتاب میراندا جولای طنین‌انداز است.

به‌طور کلی، گمان می‌کنم «هیچ‌کس مثل تو مال این‌جا نیست» احساسات متنقاضی را در مخاطبان برانگیزاند. آن گروهی که با شخصیت‌ها و روی‌دادهای داستان سمپاتی پیدا می‌کنند، این کتاب را بسیار خواهند پسندید، و گروه دیگر آن‌را مجموعه‌ای عادی و، چه بسا کسل‌کننده، خواهند یافت. نمی‌دانم شما در کدام دسته خواهید بود!

«هیچ‌کس مثل تو مال این‌جا نیست» را خانم «فرزانه‌ سالمی» به فارسی ترجمه و نشر «چشمه» آن‌را منتشر کرده است. این اولین ترجمه‌ای بود که من از خانم سالمی می‌خواندم، و با توجه به نثر پاکیزه و رعایت دقیق قواعد نگارشی و لحن درست داستان‌ها (دست‌کم در فارسی) می‌توان امیدوار بود از این به بعد آثار شاخص‌تری را با ترجمه‌ی ایشان در دست داشته باشیم.

مشترک فید باشید تا آسان و همیشه مطالب را بخوانید

فید کتابلاگ


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=122
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
ناصر
چهارشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۰
سلام
دو سال پیش براتون نوشتم كه امكان چاپ مطالب وبلاگ شما وجود نداره و شما هم گفتی كه موضوع رو به مدیر سایت می گی ولی تا حالا این مشكل حل نشده است.

پاسخ کتابلاگ
سلام
کامنت شما در خاطرم هست. واقعن هم موضوع را به طراح فنی سایت منتقل کردم، اما مشکل حل نشد و من هم پی‌اش را نگرفتم. می‌توانید یادداشت‌ها را در word کپی کنید و سپس پرینت بگیرید، که فکر نمی‌کنم کار خیلی سختی باشد.
امکانات: Email Website

ماهان
چهارشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۰
من خیلی خوشم اومد از این کتاب. حالا که فکر می کنم می بینم اگه کارور زن بود و کمی احساساتی تر شاید اینجوری می نوشت... البته تخیل خانم جولای خیلی افسارگسیخته تره به نظرم.  من عاشق شروع داستان "تیم شنا" هستم و داستان "پسر لم کین" هم بسیار بهم چسبید.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۰۱۸۴ صفحه
مشاهده امروز: ۶۷۳ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۳ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: